Miejscowości wypoczynkowe na Sycylii

Portret użytkownika aborawska
Plaża w okolicach Taorminy
Plaża w okolicach Taorminy

Sycylia jako region wypoczynkowy jest mniej popularna niż wybrzeże hiszpańskie czy wyspy greckie, ale to czyni ją jeszcze bardziej atrakcyjną dla turystów. Tłok na plażach może się zdarzyć właściwie tylko w lipcu i sierpniu, a sezon wypoczynkowy trwa na wyspie znacznie dłużej. Sycylia to wymarzone miejsce dla osób, które lubią łączyć plażowanie ze zwiedzaniem. Niemal w każdej miejscowości wypoczynkowej znajdują się interesujące zabytki, niektóre pochodzące nawet z czasów starożytnej Grecji i Rzymu.

Giardini Naxos

Najbardziej znanym ośrodkiem wypoczynkowym jest Giardini Naxos nad Morzem Jońskim, w północno-wschodniej części wyspy. Jeszcze w latach 70. Była to niewielka wioska rybacka. Obecnie jest celem turystów z całej Europy. Giardini Naxos jest znane ze swoich znakomitych piaszczystych plaż, z których rozciąga się widok na zatokę oraz okoliczne wzgórza, a także z niewielkiego, ale tętniącego życiem portu rybackiego. Warto odwiedzić miejscowość w okolicach 15 sierpnia, gdyż obchodzi się tam wtedy święto Ferragosto. Włosi spędzają ten dzień na plaży, biwakując w namiotach i odbywając obowiązkową kąpiel w morzu o północy, z towarzyszeniem fajerwerków.

Taormina

Taormina jest położona na wzgórzach w pobliżu Giardini Naxos. Co ciekawe, na plażę można dotrzeć z centrum wagonikową kolejką linową. Taormina była celem turystycznych wycieczek już od XIX wieku. Oprócz wypoczynku na plaży Taormina oferuje swoim gościom również liczne zabytki. Najsłynniejszym z nich jest antyczny grecki teatr położony na wzgórzu, z którego można podziwiać zatokę Morza Jońskiego. Turyści chętnie spacerują po urokliwym centrum Taorminy, składającym się z wąskich uliczek dających wytchnienie w czasie upalnego dnia. W czasie takiego spaceru można zobaczyć między innymi pałac rodziny Corvaja z X wieku i XIII-wieczną katedrę. W sezonie letnim w Taorminie odbywają się koncerty i festiwale, między innymi znany festiwal filmowy.

Cefalu

Cefalu jest najpopularniejszą miejscowością turystyczną na północy Sycylii, nad Morzem Tyrreńskim. Podczas gdy liczba stałych mieszkańców to zaledwie 13 tysięcy, w sezonie letnim Cefalu odwiedzają dziesiątki tysięcy turystów. Wakacje w Cefalu to nie tylko możliwość plażowania i kąpieli w ciepłym morzu, ale także bogate nocne życie, wydarzenia kulturalne i zabytki, również te z czasów starożytnych. Symbolem miasta jest katedra z XII wieku, zbudowana w stylu normańskim, z licznymi bizantyjskimi dekoracjami wewnątrz. W Cefalu znajduje się także sporo kościołów barokowych, a także ruiny zamku Saracenów, łaźni rzymskich oraz pałacu mieszkalnego, prawdopodobnie z czasów starożytnej Grecji.

Dodatkowe media

Lokalizacja

Przeglądanie tej mapy wymaga Javascript.