Katedra w Monreale

Portret użytkownika aborawska

Wizytę w Monreale można śmiało pozostawić na ostatnie dni zwiedzania Sycylii. Tamtejsza bogato zdobiona katedra, największa z okresu panowania Normanów, zrobi wrażenie nawet na tych, którzy widzieli już największe atrakcje wyspy.

Historia katedry

Budowa katedry rozpoczęła się w 1172 roku na zlecenie Wilhelma II, ówczesnego króla Sycylii. Z tym wydarzeniem związana jest pewna legenda. Wilhelmowi ukazała się we śnie Matka Boska, która nakazała mu za pieniądze ze skrytki jego ojca, którą miała mu wskazać, wybudować piękną i ogromną świątynię. Zaprojektowano ją w stylu normandzko-bizantyjsko-arabskim i jest to świadectwo obecności na Sycylii przedstawicieli tych trzech kultur.

Bryła budynku ma kształt typowy dla kościołów romańskich w odmianie normandzkiej. W XVIII do fasady dobudowano klasyczny portyk, co znacznie zmieniło kształt katedry. Zachodnie wejście ozdobione jest portalem z 1186 roku, przedstawiającym sceny z Biblii. Najbogatszą w ozdoby częścią fasady jest zewnętrzna ściana apsydy, pokryta mozaikami z czarnego, żółtego i białego kamienia.

Architektura – wnętrze i krużganki

We wnętrzu zdecydowanie najbardziej widoczne są wpływy bizantyjskie, choć nie brakuje tu także inspiracji sztuką islamu. Typowe dla niej są podłogi i dolne partie murów wykonane z marmuru.  Pozostałe części ścian w całości są pokryte bizantyjskimi mozaikami. Ich łączna powierzchnia to ponad 6 tysięcy metrów kwadratowych. Największym obrazem jest znajdujące się w apsydzie charakterystyczne dla ikonografii przedstawienie Chrystusa jako Pantokratora (Pana wszystkiego). Poniżej została przedstawiona Matka Boska z Dzieciątkiem i Archaniołami oraz apostołowie i święci. Mozaiki są pozłacane, co daje piękny efekt, gdy są oświetlane przez promienie słoneczne.

Na ścianach w nawach oraz w okolicy chóru przedstawiono liczne sceny z Biblii – od Księgi Rodzaju po Dzieje Apostolskie. Poza funkcją ozdobną mozaiki w średniowieczu miały ważną funkcję edukacyjną. Była to tzw. „Biblia pauperum”, czyli „Biblia dla ubogich” – w obrazkowej formie, przystępnej dla osób niepiśmiennych.

Pozostałością po przylegającym niegdyś do katedry klasztorze benedyktyńskim są krużganki otaczające pełen zieleni dziedziniec. Ich arkady są zbudowane z 228 kolumienek, z których każda jest zdobiona w inny sposób. Głowice kolumn są pokryte płaskorzeźbami symbolami chrześcijańskimi i islamskimi.

Monreale

Samo Monreale także godne jest odwiedzenia. Położone jest na wzgórzu, z którego doskonale widać Palermo. To typowe sycylijskie miasteczko, na którego głównym placu można spotkać rano nigdzie nieśpieszących się mieszkańców pijących espresso w jednej z licznych kawiarenek. Do Monreale można dojechać z Palermo miejskim autobusem. Taka podróż trwa około 20 minut.

Dodatkowe szczegóły
Typ miejsca: 
Katedra
Godziny otwarcia: 
Codziennie 8:00-18:00, krużganki poniedziałek-sobota 9:30-12:00 i 17:30-19:30, niedziela i święta 9:00-13:30
Nabożeństwa: 
Dzień powszedni 8:30, 17:30, 18:30 Niedziela i święta 9:30, 10:30, 11:00, 12:00, 18:00
Dodatkowe media

Lokalizacja

Przeglądanie tej mapy wymaga Javascript.