Palermo

Portret użytkownika aborawska
Katedra w Palermo
Katedra w Palermo

Palermo jest stolicą i największym miastem Sycylii. Liczba mieszkańców to około 650 tysięcy. Miasto jest położone na północno-zachodnim wybrzeżu, nad Morzem Tyrreńskim. Oprócz funkcji administracyjnej jest także stolicą gospodarczą, kulturalną oraz turystyczną. Wielu turystów właśnie od Palermo rozpoczyna zwiedzanie wyspy, lądując na międzynarodowym lotnisku.

Historia Palermo

Historia Palermo sięga 2700 lat wstecz. Miasto zostało założone przez Fenicjan, a następnie przejęte przez Greków. Po wojnach punickich Sycylia i Palermo zostały przejęte przez Rzymian, a po upadku Rzymu zostały włączone do Imperium Bizantyjskiego. W latach 827-1071 znajdowało się pod panowaniem Arabów i to właśnie za czasów Emiratu Arabskiego zostało po raz pierwszy stolicą. Po przejęciu wyspy przez Normanów Palermo w 1130 r. zostało wybrane na stolicę Królestwa Sycylii na kolejne 7 stuleci. W 1860 r. Sycylia weszła w skład zjednoczonych Włoch.

Atrakcje turystyczne

Palermo jest miastem malowniczo położonym na wzgórzach. Nad okolicą góruje Monte Pelegrino, wzgórze o wysokości 600 metrów, z którego można oglądać panoramę miasta. W centrum Palermo znajdują się liczne zabytki, z których najcenniejsze pochodzą z okresu panowania Normanów.

Katedra

Jest jednym z najbardziej znanych budynków Palermo. Została zbudowana w 1185. Wcześniej w tym miejscu znajdowała się bizantyjska świątynia, a następnie meczet Saracenów. Mimo że kościół został przebudowany w stylu neoklasycystycznym, w jego architekturze zachowały się wcześniejsze elementy. Fasada pochodzi z XIV-XV wieku. Znajduje się na niej gotycki portal z cenną rzeźbą Madonny. Wewnątrz świątyni znajdują się relikwie świętych: Krystyny, Agaty, Kosmy. Ciekawostką jest heliometr – dawne urządzenie do pomiaru czasu znajdujące się na posadzce świątyni.

Informacje na temat katedry: http://e-sycylia.pl/katedra/katedra-w-palermo

Pałac Normanów

Palazzo dei Normani, czyli Pałac Normanów służył od początku jako siedziba władz Sycylii. Został zbudowany w najwyższym punkcie miasta, w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się pałac arabski. Budynek składał się z części połączonych arkadami, z ogrodami zaprojektowanymi przez najlepszych arabskich ogrodników. Duża część pałacu została przebudowana za czasów panowania Hiszpanów, ale zachowała się między innymi oryginalna sala zwana Sala Normanna oraz kaplica Capella Palatina. Kaplica jest najwybitniejszym przykładem stylu łączącego elementy arabskie, normańskie i bizantyjskie, z mozaikami i ornamentami na ścianach i sklepieniu.

Informacje na temat pałacu Normanów: http://e-sycylia.pl/palac/palac-normanow-w-palermo

Kościoły normańskie

Kościół san Giovanni dell Eremiti jest położony w pobliżu pałacu Normanów. Został wybudowany w XII wieku, a jego charakterystycznym elementem są trzy czerwone kopuły, świadczące o wpływie architektury arabskiej.

Kolejnym przykładem połączenia sztuki arabskiej i normańskiej jest kościół Chiesa di San Cataldo przy placu Piazza Bellini. Łączy w sobie proste formy zaczerpnięte z budowli obronnych charakterystyczne dla architektury Normanów oraz geometryczne ozdoby, ślepe łuki i czerwone kopuły typowe dla budynków arabskich. Tuż obok znajduje się inny kościół, Chiesa di Martorana. Jest zbudowany w stylu bizantyjskim na planie krzyża greckiego, a wewnątrz zdobią go niezwykle mozaiki.

Informacje praktyczne

Transport

Międzynarodowe lotnisko w Palermo jest zlokalizowane około 30 km na zachód od miasta. Do centrum najłatwiej dostać się pociągiem ze stacji Punta Raisi.

Dworzec kolejowy znajduje się w centrum miasta, przy placu Piazza Giulio Cesare, w odległości około 1 km od pałacu Normanów i innych zabytków miasta. Do Palermo można dotrzeć pociągiem ze wszystkich większych miast Sycylii: Katanii, Syrakuz, Mesyny, Enny czy Agrigento.

Po mieście można poruszać się metrem (2 linie) lub autobusami. Na terenie miasta turyści i mieszkańcy mają do dyspozycji około 100 linii autobusowych. Skorzystanie z komunikacji miejskiej jest dobrym pomysłem, gdy chce się odwiedzić atrakcje położone na obrzeżach miasta, np. katedrę w Monreale czy wzgórze Monte Pelegrino, po centrum natomiast najłatwiej poruszać się pieszo.

Noclegi

W Palermo można znaleźć bardzo dużą liczbę kameralnych hoteli w zabytkowych kamienicach w centrum. Ich standard i ceny są bardzo zróżnicowane – od 50 do około 200 euro za pokój dwuosobowy, w zależności od standardu. Baza noclegowa stolicy Sycylii obejmuje również kilkadziesiąt hosteli, gdzie w pokoju wieloosobowym można przenocować już za kilkanaście euro. Większość z nich znajduje się w kamienicach w centrum miasta. Dobrym rozwiązaniem jest nocleg w miejscowościach na obrzeżach Palermo, np. w Monreale. Ceny noclegów zaczynają się już od 35 euro za pokój dwuosobowy, a do centrum Palermo można dojechać podmiejskimi autobusami.

Wyżywienie

Będąc w Palermo, koniecznie trzeba odwiedzić słynny targ Vucciria w centrum miasta. Można tam niedrogo kupić warzywa, owoce, oliwki, ryby i owoce morza. Typowym dla Palermo przysmakiem jest ciasto Cassata, składające się z biszkoptu, sera ricotta ze skórką pomarańczową, wanilią lub czekoladą oraz kolorowej warstwy marcepana, ozdobione owocami cytrusowymi.

Dodatkowe szczegóły
Typ miejsca: 
Miasto
Dodatkowe media
Zdjęcia: 
Starówka - Palermo

Lokalizacja

Przeglądanie tej mapy wymaga Javascript.