Syrakuzy

Portret użytkownika aborawska
Teatr grecki - Syrakuzy
Teatr grecki - Syrakuzy

Syrakuzy są jednym z najstarszych miast na Sycylii. Położone są w zachodniej części wyspy. To stosunkowo niewielka miejscowość (123 tysiące mieszkańców), ale jest znana na całym świecie z bogatej historii i licznych atrakcji turystycznych.

Historia Syrakuz

Miasto liczy sobie około 2700 lat. Zostało założone przez Greków i było jednym z najważniejszych miast Wielkiej Grecji, czyli obecnych terenów południowych Włoch. Było największym i uważanym za najpiękniejsze miastem Sycylii. W Syrakuzach urodził się i żył słynny matematyk Archimedes. Po wojnach punickich miasto weszło w skład Imperium Rzymskiego, a po 700 latach dostało się do Imperium Bizantyjskiego. Gdy stolicą Królestwa Sycylii zostało Palermo, Syrakuzy straciły na znaczeniu. W 1542 i 1693 miasto zostało spustoszone przez trzęsienia ziemi. W 1865 Syrakuzy wraz z całą Sycylią weszły w skład zjednoczonych Włoch.

Atrakcje turystyczne

Wyspa Ortygia

Znaczna część antycznych zabytków znajduje się na wyspie Ortygia, połączonej ze stałym lądem mostem Ponte Umbertino. W VI w. p. n. e. wniesiono tam świątynie poświęcone Apollinowi i Atenie. Na wyspie znajduje się również ufortyfikowana akropolis (obronna część miasta na wzgórzu), pałac tyranów oraz fontanna źródło Aretuzy. Jej nazwa wiąże się z mitem greckim o nimfie, która uciekając przed bogiem rzeki Alfejos zamieniła się w tym miejscu w źródło. Wyspa Ortygia znajduje się w centrum Syrakuz, kilkaset metrów od dworca głównego.

Park Archeologiczny

W odległości około 1 km na zachód od centrum miasta znajduje się Park Archeologiczny, w którym można zobaczyć ruiny budynków z czasów greckich i rzymskich. Najbardziej charakterystycznym zabytkiem jest teatr grecki z jedną z największych widowni w starożytnej Grecji. W pobliżu teatru greckiego znajduje się amfiteatr rzymski, częściowo wykuty w skale oraz ołtarz Zeusa. Ciekawostką jest kamieniołom zwany „Uchem Dionizjosa”, który w przeszłości służył jako więzienie. Nazwę zawdzięcza nietypowemu kształtowi przypominającemu małżowinę uszną, a także doskonałej akustyce, dzięki której był wykorzystywany do podsłuchiwania więźniów.

Więcej informacji na temat starożytnych zabytków w Syrakuzach: http://e-sycylia.pl/artykul/starozytne-zabytki-w-syrakuzach

Inne zabytki

Patronką miasta jest święta Łucja, chrześcijańska męczennica. To właśnie jej jest poświęcona katedra wybudowana na ruinach greckiej świątyni na wyspie Ortygia. Pewne elementy greckiej architektury – rząd doryckich kolumn – są do dziś widoczne w fasadzie kościoła. W XVIII wieku katedra została przebudowana w stylu barokowym.

Kilkanaście kilometrów na zachód od Syrakuz, pomiędzy miastami Ferla i Sortino znajduje się nekropolia Pantalica z XIII-VII w. p. n. e. Składa się z około 5 tysięcy grobowców wykutych w skale. Nekropolia, razem z zabytkami Syrakuz, została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Informacje praktyczne

Transport

Podróżując samochodem, do Syrakuz można dotrzeć autostradą A18, biegnącą wzdłuż wschodniego wybrzeża między Mesyną a południowym krańcem wyspy. Poruszanie się samochodem po wąskich uliczkach w centrum może być utrudnione. Auto można zaparkować na krytym parkingu na Ortygii.

Pociągi do Syrakuz kursują z Palermo, Mesyny i Katanii, a dworzec znajduje się w ścisłym centrum miasta. Miasto najłatwiej zwiedzać na piechotę – większość zabytków znajduje się na Ortygii i w pobliżu wyspy. Dłuższego spaceru wymaga jedynie zwiedzanie Parku Archeologicznego, ale w tym przypadku można skorzystać z autobusu kursującego między wyspą Ortygia a Parkiem.

Noclegi

Najwięcej miejsc noclegowych można znaleźć na wyspie Ortygia. Do najdroższych należą hotele położone w pobliżu plaży, z widokiem na morze. Koszt noclegu w takim hotelu to około 100 euro w pokoju dwuosobowym. Standardowa cena to około 60-70 euro za nocleg w pokoju dwuosobowym. Hostele i pokoje gościnne w Syrakuzach są dość drogie, ale w wysokim standardzie. Cena noclegu w pokoju wieloosobowym to średnio około 25 euro.

Wyżywienie

W Syrakuzach można zjeść potrawy typowe dla kuchni śródziemnomorskiej i miejscowości położonych nad morzem. Typowe dania składają się z warzyw i ryb lub owoców morza. Mieszkańcy Syrakuz mają swój własny sposób przygotowywania pizzy. Potrawa nazywa się pizzòlu i jest rodzajem okrągłego nadziewanego ciasta. Warto również zrobić zakupy na tradycyjnym targu na Piazza Battisti Cesare na wyspie Ortygia, gdzie sprzedawane są świeże ryby, owoce morza, owoce i warzywa.

Dodatkowe szczegóły
Typ miejsca: 
Miasto
Dodatkowe media

Lokalizacja

Przeglądanie tej mapy wymaga Javascript.