Cefalu

Portret użytkownika aborawska

Cefalu jest najpopularniejszą miejscowością turystyczną w północnej części Sycylii, nad Morzem Tyrreńskim. Znajduje się około 70 km od Palermo i 185 km od Mesyny, a z oboma miastami łączy je autostrada i linia kolejowa. Mimo że liczba mieszkańców miasta to zaledwie 13 tysięcy, latem przebywa tam nawet kilkadziesiąt tysięcy osób.

Historia Cefalu

Nazwa Cefalu świadczy o greckim pochodzeniu miasta, jednak źródła mówią o tylko jednej kolonii greckiej w tej części wyspy – Himerze. Prawdopodobnie Cefalu było wówczas nie miastem, ale twierdzą. Miasto po raz pierwszy pojawia się w dokumentach w 396 r. p. n. e. Za czasów rzymskich Cefalu było bogatym miastem, korzystającym z przywilejów. Po przejęciu Sycylii przez Imperium Bizantyjskie miasto niemal całkowicie przeniosło się z niziny na nadmorski cypel. W VIII-XI wieku Cefalu było częścią Emiratu Sycylii pod panowaniem Arabów, po czym zostało podbite przez dynastię Normanów. W XIII-XV wieku było rządzone przez feudalne rodziny, a następnie zostało własnością biskupów Cefalu. Miasto zostało częścią Królestwa Włoch w 1861.

 

Atrakcje turystyczne

Katedra

Dwie wysokie wieże katedry są symbolem miasta. Świątynia została zbudowana w pierwszej połowie XII wieku w stylu normańskim. Na doskonale zachowanych zewnętrznych ścianach katedry widoczne są bogate dekoracje w postaci ostrych łuków. Charakterystycznym elementem jest marmurowy portal o zaokrąglonym kształcie. Wnętrze zostało przebudowane w roku 1559, ale zachowały się oryginalne kolumny i mozaiki, z których największa przedstawia Chrystusa Pantokratora na sklepieniu prezbiterium. Z wnętrza kościoła można bezpośrednio przejść do krużganków zdobionych binzantyjskimi kolumnami.

Zabytki z czasów antycznych

W najstarszej części miasta zachował się budynek o nieznanym bliżej przeznaczeniu, który prawdopodobnie służył jako pałac lub budynek mieszkalny. Użyte materiały i techniki budowania świadczą o pochodzeniu budynku z czasów starożytnej Grecji. Innym starożytnym zabytkiem są ruiny łaźni rzymskich.

Zamek Saracenów

Na szczycie cypla, na którym położone jest miasto, znajdują się ruiny zamku Saracenów. Budowla obronna powstała za czasów panowania Arabów. Początkowo fortyfikacje były znacznie bardziej rozległe i miały formę dwóch murów chroniących wejście do portu. Ich pozostałości można zobaczyć w południowej części miasta Porta Garibaldi.

 

Informacje praktyczne

Transport

W pobliżu Cefalu przebiega autostrada E20 pomiędzy Palermo a Mesyną. Aby dostać się bezpośrednio do miasta, należy zjechać z autostrady na zjeździe Cefalu i skierować się na wschód drogą E90 (Strada Europea).

Do Cefalu można dotrzeć pociągiem kursującym między Palermo a Mesyną. Na tej trasie wykonywanych jest kilkanaście połączeń dziennie. Stacja kolejowa znajduje się w ścisłym centrum miasta, około 200 metrów od katedry.

Noclegi

Cefalu jest typowo turystyczną miejscowością, która posiada bogatą bazę noclegową. Najwięcej miejsc noclegowych w zróżnicowanych cenach można znaleźć w pobliżu plaż w zachodniej części miasta. Większość z nich od morza oddziela tylko ulica Lungomare Giuseppe Giardina. To najlepsze rozwiązanie dla osób, które nastawiają się na odpoczynek nad morzem. Aby dotrzeć do centrum, konieczny jest wówczas kilkunastominutowy spacer. Możliwe jest również znalezienie noclegu w hotelu w zabytkowym centrum. Ceny pokojów dwuosobowych wynoszą od 70 euro, niezależnie od lokalizacji. Oprócz hoteli, baza noclegowa Cefalu składa się z licznych hosteli, pensjonatów, B&B oraz domów do wynajęcia. W obiektach tego typu cena za nocleg wynosi od około 25 euro od osoby.

Wyżywienie

Najwięcej restauracji i kawiarni znajduje się w wąskich uliczkach w okolicach katedry. Cefalu jest miejscowością nadmorską, więc w tamtejszej kuchni dominują ryby (przede wszystkim anchois) i owoce morza, urozmaicane świeżymi warzywami.

Dodatkowe szczegóły
Typ miejsca: 
Miejscowość

Lokalizacja

Przeglądanie tej mapy wymaga Javascript.