Katania

Portret użytkownika aborawska
Piazza Duomo - Katania
Piazza Duomo - Katania - Sycylia

Katania, drugie co do wielkości miasto Sycylii, położone jest u stóp wulkanu Etna. To sąsiedztwo było dla niego zarówno przekleństwem, jak i błogosławieństwem, natomiast nie ulega wątpliwości, że odegrało znaczącą rolę w historii miasta. Widać to chociażby wówczas, gdy spacerując uliczkami Katanii podziwiamy kamienice wybudowane z ciemnych skał wulkanicznych. Ta nietypowa architektura powoduje, że Katanii nie sposób porównać z żadnym innym włoskim miastem.

Rys historyczny

Historia miasta sięga VIII w. p. n. e., gdy zostało założone jako kolonia grecka. Grecy zdecydowali się ulokować miasto u podnóża wulkanu, ponieważ na lawie i pyłach wulkanicznych rozwinęły się żyzne gleby, doskonałe między innymi do uprawy winorośli. Szczyt rozkwitu Katanii przypada na okres Renesansu. Katania była wówczas jednym z centrów gospodarczych, kulturalnych i politycznych. W 1434 w mieście utworzono pierwszy uniwersytet na Sycylii. Długa historia Katanii była niestety przeplatana licznymi trzęsieniami ziemi i wybuchami Etny, co hamowało rozwój miasta. Do najpoważniejszych kataklizmów należą trzęsienia ziemi w 1169 i 1693 roku oraz wybuch wulkanu w 1669 roku.

Zabytki Katanii

Pomnik Liotro

Większość turystów rozpoczyna zwiedzanie Katanii od Piazza Duomo. W centralnym punkcie placu stoi niewielka figurka słonia wykonana z ciemnej lawy. Mieszkańcy Katanii nazywają zwierzę Liotro albo po prostu Elefante (Słoń). Z rzeźbą wiąże się wiele legend, między innymi o Heliodorusie, czarowniku, który wyrzeźbił słonia, by móc na nim podróżować z Katanii do Konstantynopola. Na grzbiecie słonika znajduje się oryginalny egipski obelisk.

Katedra

Na głównym placu miasta mieści się katedra (Duomo). Została zbudowana już w XI wieku, ale była niszczona przez trzęsienia ziemi i wybuchy Etny. Pierwotnie w tym miejscu znajdowały się rzymskie łaźnie. Obecny wygląd katedry zawdzięczamy Gianbattiście Vaccariniemu, który w 1711 roku przebudował fasadę w barokowym stylu. Nad katedrą góruje charakterystyczna kopuła. We wnętrzu szczególnie warta uwagi jest kaplica świętej Agaty, patronki Katanii.

Katedra nie jest jedynym barokowym kościołem w mieście. W obrębie historycznego centrum jest ich kilkadziesiąt. Barokowe centrum Katanii zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Starożytne zabytki

Katania ma długą i bogatą historię, jednak niełatwo jest trafić na ślady architektury greckiej i rzymskiej. Większość z nich została przykryta warstwami lawy, skał i ziemi. W podziemiach wciąż można zobaczyć fragmenty łaźni rzymskich. Dość dobrze do czasów dzisiejszych zachował się amfiteatr rzymski, który w okresie największej świetności mógł mieścić 15 tysięcy widzów oraz teatr rzymski z II wieku.

Castello Ursino

Z późniejszych czasów, bo z XIII wieku, pochodzi Castello Ursino, zamek wybudowany przez króla Sycylii Fryderyka II. To jeden z najstarszych zachowanych w całości oryginalnych zabytków Katanii. Zamek przetrwał nawet trzęsienie ziemi w 1693 roku. Początkowo pełnił funkcje obronne, a gdy Katania straciła na znaczeniu, służył jako więzienie. Zamek zbudowano na planie kwadratu, z basztą na każdym rogu i dziedzińcem w środku. W średniowieczu znajdował się na nadmorskim klifie, ale w wyniku ruchów tektonicznych i wybuchów wulkanu obecnie znajduje się kilometr od linii brzegowej.

Dodatkowe szczegóły
Typ miejsca: 
Miejscowość
Dodatkowe media

Lokalizacja

Przeglądanie tej mapy wymaga Javascript.