Taormina

Portret użytkownika aborawska
Teatr grecki i panorama Taorminy
Teatr grecki i panorama Taorminy

Taormina to niewielka, ale niezwykle popularna miejscowość turystyczna położona na wschodzie Sycylii, dokładnie w połowie drogi między Mesyną a Katanią. Budowle miasta są rozmieszczone na wzgórzach nad Morzem Jońskim. Liczba mieszkańców Taorminy to około 11 tysięcy.

Historia Taorminy

Tereny zajmowane obecnie przez miasto były zamieszkane jeszcze przed kolonizacją wyspy przez Greków. W 345 r. p. n. e. było to jedno z pierwszych miejsc zajętych przez ekspedycję Tymoleona. W czasach greckich miasto nosiło nazwę Tauromenion, a po podbiciu Sycylii przez Imperium Rzymskie – Tauromenium. Po 278 r. p. n. e. Taormina zawiązała ścisły sojusz z Królestwem Syrakuz, a następnie stała się jego częścią. Za czasów Imperium Rzymskiego Taormina była jednym z uprzywilejowanych miast, znanym z produkcji wina i marmuru. Po upadku Imperium Taormina utrzymała swoją pozycję aż do powstań w 962 i 969 za czasów panowania Arabów, kiedy miasto zostało niemal całkowicie zniszczone. Arabowie rządzili Sycylią do 1078 roku, kiedy władzę przejęli Normanowie, a po nich Aragończycy. W XIX wieku Taormina stała się modnym kurortem, który był odwiedzany między innymi prez Oskara Wilde’a, cara Mikołaja I, Goethego, Nietzschego i inne sławne postacie.

Atrakcje turystyczne

Teatr grecki

Jest najbardziej charakterystycznym zabytkiem Taorminy. To drugi co do wielkości, po Syrakuzach, teatr grecki na Sycylii. Zbudowany jest z cegły, materiałem nietypowym dla starożytnej Grecji, ale jego konstrukcja jest zgodna z grecką architekturą. Najlepiej zachowanym fragmentem teatru jest proscenium z tylną ścianą sceny. Zostało zlokalizowane tak, aby Morze Jońskie i wzgórza, na których położona jest Taormina, stanowiły piękne tło dla aktorów. Zachowane dekoracje pozwalają przypuszczać, że teatr był zbudowany w porządku korynckim. Współcześnie teatr jest wykorzystywany jako miejsce koncertów oraz znanego festiwalu muzyki filmowej.

Więcej na temat teatru greckiego: http://e-sycylia.pl/teatr/teatr-grecki-w-taorminie

Pałac Corvaja

Pałac jest usytuowany przy głównym placu miasta, Piazza Badia. Został zbudowany w X wieku przez Arabów i nosi ślady orientalnej architektury. Elementy typowo arabskie to wewnętrzny dziedziniec, wieża oraz okna zakończone łukami. Nazwa pochodzi od nazwiska właścicieli – bogatej rodziny Corvaja.

Isola Bella

To rezerwat na niewielkiej wyspie, zwanej również „perłą Morza Jońskiego”. Ze stałym lądem połączona jest groblą. Rezerwat jest siedliskiem dla wielu gatunków ptaków i jaszczurek. Na wyspie znajduje się niewielka kamienista plaża, cel wycieczek turystów wypoczywających w Taorminie. Z centrum miasta można dotrzeć na wyspę w około pół godziny.

Informacje praktyczne

Transport

Przez Taorminę przebiega autostrada A18 między Syrakuzami, Katanią i Mesyną. Przez centrum miasta autostrada przebiega tunelem, więc aby dostać się w pobliże atrakcji turystycznej, należy zjechać na węźle Taormina lub Giardini Naxos.

W Taorminie kilkanaście razy dziennie zatrzymują się pociągi z Mesyny i Katanii. Stacja Taormina-Giardini znajduje się na poziomie morza, podczas gdy centrum miasta położone jest na wzgórzach, więc turystów przyjeżdżających pociągiem czeka około półgodzinny spacer.

Dotarcie z centrum miasta na plażę i z powrotem ułatwia turystom kolejka linowa. Przejazd w jedną stronę trwa 4 minuty i kosztuje 3,5 euro. Stacja kolejki w centrum znajduje się przy jednej z głównych ulic, Corso Umberto I.

Noclegi

Taormina jest miejscowością popularną wśród turystów przez cały rok. Zwłaszcza latem warto zadbać o wcześniejszą rezerwację noclegu, gdyż znalezienie go już na miejscu może być bardzo trudne. Gdy planuje się plażowanie, najlepiej szukać hoteli i pensjonatów w niżej położonych częściach miasta, w dzielnicy Mazzaro. Turyści nastawieni na zwiedzanie powinni szukać noclegu w okolicach deptaka Corso Umberto I. Większość z hoteli w centrum to kameralne obiekty w zabytkowych kamienicach. Noclegi w hotelach w Taorminie są dość drogie – ceny zaczynają się od 80 euro za pokój 2-osobowy i sięgają nawet 400 euro. W poszukiwaniu tańszych obiektów noclegowych najlepiej udać się do sąsiedniej miejscowości turystycznej Giardini Naxos.

Wyżywienie

Najwięcej restauracji, barów i kawiarni znajduje się w centrum, na Piazza Badia czy przy deptaku Corso Umberto I oraz bezpośrednio przy plażach. Można tam spróbować typowych sycylijskich dań z rybami i owocami morza oraz deserów: cassaty czy canioli. Lokale mają charakter trattorii, ze stolikami na zewnątrz, przy których można obserwować życie ulicy.

Dodatkowe szczegóły
Typ miejsca: 
Miejscowość
Dodatkowe media

Lokalizacja

Przeglądanie tej mapy wymaga Javascript.