Wulkan Etna

Portret użytkownika aborawska
Wulkan Etna
Wulkan Etna

Etna góruje nad Sycylią i jest doskonale widoczna niemal z każdego punktu na wyspie. Nic w tym dziwnego – jest nie tylko najwyższym wzniesieniem na Sycyli, ale także największym  czynnym wulkanem Europy. Warto ją odwiedzić zarówno z tego powodu, jak i dla niezapomnianych widoków.

Etna ma stożkowaty kształt, typowy dla stratowulkanu. Z jej krateru wydobywa się para i gazy, a w czasie erupcji – magma, bomby wulkaniczne i popioły. Oprócz krateru głównwgo na stromych zboczach Etny znajduje się około 270 kraterów bocznych. Niektóre partie wulkanu przez większość roku pokryte są śniegiem. Od V wieku zanotowano 80 poważnych wybuchów wulkanu, z których najsilniejszy miał miejsce w 1669 roku. Zniszczona wówczas została Katania. Ostatni wybuch miał miejsce 1 sierpnia 2011 roku. W przeszłości Etna działała na wyobraźnię starożytnych Greków, według których we wnętrzu wulkanu miał swoją kuźnię Hefajstos, bóg ognia.

Wycieczka na Etnę

Mimo że wulkan wznosi się na wysokość aż 3340 metrów n. p. m., nie trzeba być doświadczonym alpinistą, aby go zwiedzić. Z Katanii, miasta położonego u stóp Etny, kilkanaście razy dziennie odjeżdżają autobusy, które dowożą turystów w niższe partie stożka wulkanicznego. Na taką wycieczkę warto poświęcić co najmniej kilka godzin, ponieważ wizyta na wulkanie to gratka nie tylko dla miłośników geologii. Osobom, które chcą obejrzeć masyw wulkaniczny z daleka, można polecić przejażdżkę kolejką Circumetna. Trasa liczy około 100 km, zaczyna się w Katanii, a kończy na wybrzeżu, w miejscowości Riposto. Z okien pociągu można podziwiać masy zastygłej lawy, a także typowy dla Sycylii krajobraz.

Podróż autobusem jest nie mniej interesująca. Po drodze można zobaczyć między innymi zniszczone w wyniku erupcji wulkanu dawne wioski, z których obecnie widoczne są tylko wystające spod jęzorów lawy dachy domów. Autobusy dowożą turystów w okolice schroniska turystycznego. Obok parkingu dla autobusów znajdują się stragany z pamiątkami, gdzie można zaopatrzeć się między innymi w tradycyjny sycylijski miód.

Zdobywanie szczytu wulkanu

Większość turystów spędza pobyt na Etnie na wędrówkach po zboczach wulkanu, obserwując wielokolorowe masy lawy zastygłej w interesujących formach, czy rozległe kratery boczne. Niektórzy decydują się na zdobywanie stożka wulkanu. Wędrówka na szczyt jest możliwa tylko wtedy, gdy wulkan nie wykazuje aktywności. Turyści mogą wybrać dwie drogi – od strony północnej i południowej. Szlak od strony południowej jest znacznie łatwiejszy, a przez to również bardziej oblegany przez turystów. Rozpoczyna się przy schronisku górskim Rifugio Sapienza i ma długość 10 km. Szlak północny jest trudniejszy, ale widoki podczas wędrówki są znacznie ciekawsze. Szlak północny rozpoczyna się w miejscowości Piano Provenanza, głównym kurorcie narciarskim. Na wysokość 2500 m n. p. m. można się dostać także kolejką linową, której stacja początkowa znajduje się przy schronisku Rifugio Sapienza. Trzeba pamiętać, że na wysokości ponad trzech tysięcy metrów może być chłodno nawet latem, trzeba więc być przygotowanym na różne warunki atmosferyczne.

Dodatkowe szczegóły
Typ miejsca: 
Miejscowość
Dodatkowe media

Lokalizacja

Przeglądanie tej mapy wymaga Javascript.