Teatr grecki w Taorminie

Portret użytkownika aborawska
Teatr grecki w Taorminie
Teatr grecki w Taorminie

Starożytny teatr grecki jest najstarszym zabytkiem Taorminy, niewielkiej miejscowości wypoczynkowej na północno-wschodnim wybrzeżu Sycylii i jednocześnie dowodem na bogatą historię tego miejsca. Podobnie jak stara część miasta jest położony około 250 metrów nad poziomem morza, dzięki czemu rozciąga się z niego niezapomniany widok.

Architektura teatru

Teatr w dużej części jest zbudowany z cegły, co wskazywałoby na to, że powstał już w czasach rzymskich, ale jego układ jest zgodny z kanonami architektury greckiej. Ze średnicą 120 metrów jest drugim co do wielkości, po amfiteatrze w Syrakuzach, obiektem tego typu na Sycylii. Na widowni brakuje już większości miejsc siedzących, ale dobrze zachowały się mury otaczające widownię. Co rzadkie w przypadku większości amfiteatrów, w Taorminie do dzisiaj możemy oglądać proscenium z tylną ścianą sceny. Razem tworzą one malowniczą ramę dla znajdującego się w tle krajobrazu, na który składają się: morze Jońskie, zabudowania Taorminy, okoliczne wzgórza i zarys Etny na horyzoncie.  Zachowane fragmenty dekoracji pozwalają sądzić, że teatr był zbudowany w porządku korynckim i że był bogato zdobiony.

W pobliżu teatru zachowały się ruiny starożytnej świątyni, przekształconej w kościół św. Pankracego, a cały kompleks jest położony w otoczeniu Villa Comunale, czyli zespołu ogrodów miejskich, w których można podziwiać barwną śródziemnomorską roślinność.

Współczesne wykorzystanie

Współcześnie w teatrze odbywają się koncerty, spektakle, festiwale. Najbardziej znanym wydarzeniem jest Taormina FilmFest, festiwal muzyki filmowej odbywający się latem. Występował na nim jeden z najwybitniejszych kompozytorów tego gatunku muzyki, Ennio Morricone. Starożytna budowla do dziś zachowała doskonałą akustykę i stanowi doskonałe tło dla wydarzeń kulturalnych.

Inne atrakcje turystyczne Taorminy

Teatr grecki nie jest jedyną atrakcją turystyczną Taorminy. To stosunkowo niewielkie miasteczko posiada sporą liczbę zabytków pochodzących z różnych okresów historycznych. Nad miastem, w niedostępnych górach wznosi się zamek Saracenów. Serce miasta bije przy Piazza IX Aprile, głównym placu, przy którym przez większość roku rozstawione są stoliki kawiarenek. Warto przespacerować się dzielnicą średniowieczną, która pełna jest sklepików z pamiątkami i rękodziełem. Ważnymi zabytkami są też: XIII-wieczna katedra, pałac rodziny Corvaja z X wieku oraz ruiny średniowiecznego zamku i sankturarium Madonna della Rocca. Miłośnicy natury powinni wybrać się do rezerwatu Isola Bella, by podziwiać malowniczą wysepkę połączoną z lądem naturalną groblą.

Dodatkowe szczegóły
Typ miejsca: 
Teatr
Dodatkowe media

Lokalizacja

Przeglądanie tej mapy wymaga Javascript.