Sycylia

Portret użytkownika aborawska
Sycylia i Morze Jońskie
Sycylia i Morze Jońskie

Położenie

Sycylia jest największą wyspą na Morzu Śródziemnym. Jej powierzchnia to ponad 25 tysięcy kilometrów kwadratowych. Sycylia, wraz z okolicznymi archipelagami wysp, jest najbardziej na południowy-zachód wysuniętą częścią Włoch i stanowi region autonomiczny tego kraju. Od Półwyspu Apenińskiego oddziela ją Cieśnina Mesyńska, która w najwęższym miejscu ma około 3 km szerokości.

Ukształtowanie terenu

Większość wyspy to tereny pagórkowate i górzyste. Najwyższym wzniesieniem jest Etna, wulkan o wysokości 3320 m n. p. m., będący jednocześnie najwyższym aktywnym wulkanem w Europie. Pozostałe pasma górskie położone na północnym wybrzeżu: Madonie, Nebrodi i Peloritani są przedłużeniem Apeninów.

Klimat

Na Sycylii panuje typowy klimat śródziemnomorski z łagodnymi, deszczowymi zimami i gorącymi, suchymi latami. Trudno jednak znaleźć rośliny charakterystyczne dla tej strefy klimatycznej. Sycylia już od czasów rzymskich była wykorzystywana jako tereny rolnicze. Obecnie środkowa i południowa część regionu niemal całkowicie pozbawiona jest lasów. Ich miejsce zajęły południowe krzewy oraz opuncje.

Historia

 • Około 8000 r. p. n. e. Sycylię zasiedlają pierwsi mieszkańcy, Sykanowie. Nieco później przybywają inne plemiona, między innymi Elymowie i Sykulowie.
 • Po 750 r. p. n. e. kolonizacja Sycylii przez Greków. Po najdłuższym konflikcie starożytności, wojnach grecko-punickich wyspa w 242 r. p. n. e. przechodzi pod władzę Republiki Rzymskiej, stając się jej pierwszą prowincją poza Półwyspem Apenińskim. Znajdowała się pod jej panowaniem przez kolejne 700 lat.
 • W 440 r. Sycylia zostaje podbita przez Wandalów, a w 493 przez Ostrogotów. W 535 zostaje wcielona do Bizancjum. Miała wówczas służyć jako baza do podboju kolejnych terenów Imperium Rzymskiego.
 • W 965 roku, po niemal 100 latach oporu, Sycylia zostaje na ponad 2 wieki podbita przez Arabów. Z tym okresem wiąże się budowa wielu bogato zdobionych meczetów i pałaców, a także rozwój rolnictwa.
 • 1068-1194 – rządy Normanów na Sycylii. Pierwszym władcą zostaje Roger I, a po nim jego syn, Roger II. To czas współistnienia na Sycylii kultury europejskiej z elementami kultury arabskiej. Z tego okresu pochodzą wspaniałe budowle, takie jak kościół w Monreale czy pałac w Palermo.
 • W 1130 roku za sprawą Rogera II powstało Królestwo Sycylii, które po pewnym czasie stało się jednym z najbogatszych w całej Europie.
 • Gdy zmarł ostatni przedstawiciel dynastii Normanów, Sycylia weszła w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego, którego władcą został Henryk VI, a następnie Fryderyk II (rządził wyspą w latach 1197-1250).
 • 1266 – papież mianował królem Sycylii Karola I, który wcześniej zamordował syna Fryderyka II. Sycylijczycy byli temu przeciwni i doprowadziło to w 1282 do wybuchu rewolty zwanej nieszporami sycylijskimi. Ostatecznie władcą Sycylii został w 1302 r. Fryderyk II z Aragonii.
 • 1442 – Alfons V Aragoński zjednoczył Sycylię z Królestwem Neapolu.
 • Na początku XVI w. władzę na Sycylii i w całej Hiszpanii przejęli Habsburgowie, a po nich w 1735 Burbonowie.
 • 1816 – zjednoczenie Włoch i południowej Sycylii – powstanie Królestwa Obojga Sycylii.
 • 1860 – przybycie na wyspę Giuseppe Garibaldiego. Wkrótce Sycylia przyłączyła się do królestwa Sardynii, a następnie weszła w skład zjednoczonych Włoch.
 • II wojna światowa: w 1943 na wyspie wylądował desant aliancki i opanował Sycylię po miesiącu walk.

Turystyka

Palermo

To stolica i największe miasto wyspy. Jest położone nad Morzem Śródziemnym, w dolinie pomiędzy schodzącymi do morza wzgórzami. Nad okolicą góruje 600-metrowe wzniesienie Monte Pelegrino, z którego można podziwiać panoramę Palermo.

Najbardziej charakterystycznym zabytkiem sakralnym jest katedra wybudowana w miejscu kościoła bizantyjskiego i meczetu Saracenów. Budynek w dużej części przebudowano w stylu neoklasycystycznym, ale główna fasada pochodzi z XIV-XV wieku, a wewnątrz można zobaczyć liczne gotyckie elementy.

Symbolem władzy w Palermo jest Pallazzo dei Normanni, czyli pałac Normanów. Został zbudowany przez Normanów w miejscu dawnego arabskiego pałacu. Jego najpiękniejszą częścią jest kaplica królewska Capella Palatina, bogato zdobiona ozdobami bizantyjskimi, połączonymi z dekoracjami w stylu arabskim.

Do innych ważnych zabytków Palermo należą kościoły, między innymi normański San Giovanni degli Eremiti oraz San Cataldo czy kościół Najświętszego Imienia Jezus – najdoskonalszy przykład baroku na Sycylii. Warto zobaczyć również imponujący Teatro Massimo oraz mury miejskie z kilkoma bramami.

Informacje na temat zabytków w Palermo:

Pałac Normanów: http://e-sycylia.pl/palac/palac-normanow-w-palermo

Katedra: http://e-sycylia.pl/katedra/katedra-w-palermo

Mesyna

To miasto położone najbliżej stałego lądu. Od Kalabrii dzieli je tylko cieśnina Mesyńska o szerokości od kilku do kilkunastu metrów. Do właśnie do Mesyny można dostać się promem ze stałego lądu.

Najważniejszym zabytkiem miasta jest katedra pochodząca z XII wieku, odbudowana po trzęsieniu ziemi w 1908 r. W dzwonnicy znajduje się jeden z największych zegarów astronomicznych na świecie. Dużą atrakcją dla turystów są ruchome figurki pojawiające się każdego dnia w południe na wieży, ilustrujące historię miasta.

W muzeum regionalnym można obejrzeć kilka cennych prac Caravaggia. Ciekawym zabytkiem są tak zwane pylony mesyńskie, które w przeszłości służyły jako słupy wysokiego napięcia do przesyłu energii nad Cieśniną Mesyńską. Gdy budowano je w 1957 roku, były najwyższym tego typu obiektem na świecie.

Katania i wulkan Etna

To drugie co do wielkości miasto Sycylii. Jego ważnym walorem turystycznym jest położenie u stóp Etny. Charakterystyczne dla Katanii są budynki zbudowane przy użyciu ciemnych kamieni wulkanicznych.

Centralnym punktem miasta jest plac Piazza Duomo. Znajduje się na nim niewielka figurka słonia wykonana z lawy – symbol miasta. Przy głównym placu stoi katedra, zbudowana już w XI wieku i przebudowana w 1711 roku w stylu barokowym. W Katanii można zobaczyć kilkadziesiąt innych zabytkowych kościołów, a całe barokowe centrum zostało wpisane na listę UNESCO.

Zamek Ursino z XIII wieku jest jednym z nielicznych obiektów, który przetrwał trzęsienia ziemi. To jedna z najstarszych budowli obronnych Katanii. Początkowo znajdował się na nadmorskim klifie, ale w wyniku ruchów tektonicznych obecnie znajduje się kilka kilometrów od morza.

Katania jest dobrą bazą wypadową na Etnę. To największy czynny wulkan w Europie. W niższe partie wulkanu można dojechać autobusem, a dalej możliwe jest przejście szlakiem pieszym lub jazda kolejką linową. Podziwianie rozległych kraterów, kolorowych mas zastygłej lawy i księżycowego krajobrazu to duże przeżycie.

Informacje na temat Katanii: http://e-sycylia.pl/miejscowosc/katania

Informacje na temat Etny: http://e-sycylia.pl/miejscowosc/wulkan-etna

Syrakuzy

To jedno z najstarszych miast na Sycylii, pełniące ważne funkcje już za czasów panowania Greków. Dzięki dużej liczbie cennych antycznych zabytków część miasta znajduje się na liście UNESCO.

Najwięcej zabytków można zobaczyć na wyspie Ortygia, połączonej groblą ze stałym lądem. Grecy zbudowali tam w VI i V w. p. n. e. świątynie ku czci Apollina i Ateny, których ruiny zachowały się do dziś. W tej części Syrakuz znajduje się również słynne źródło Aretuzy, miejsce, w którym według mitologii Aretuza uciekając przed zakochanym w niej bogiem zamieniła się w źródło.

W Parku Archeologicznym znajduje się dobrze zachowany teatr grecki i pozostałości teatru rzymskiego. Jedną z największych atrakcji tego miejsca jest jaskinia „Ucho Dionizosa”, zawdzięczająca nazwę kształtowi przypominającemu małżowinę uszną, wyróżniająca się doskonałą akustyką.

Informacje na temat zabytków w Syrakuzach: http://e-sycylia.pl/artykul/starozytne-zabytki-w-syrakuzach

Informacje praktyczne

Transport

Dojazd na wyspę

Na Sycylię najłatwiej dostać się drogą powietrzną. Międzynarodowe lotniska funkcjonują w Palermo, Katanii oraz Trapani. Lotnisko w stolicy Sycylii obsługuje przede wszystkim tradycyjne linie lotnicze, na dwóch pozostałych lądują głównie samoloty tanich linii lotniczych. Bezpośrednio z Polski można dostać się na Sycylię z Krakowa do Trapani, dobrym pomysłem jest również szukanie tanich lotów z przesiadkami w Londynie czy Mediolanie. Innym sposobem dotarcia na wyspę jest prom z Kalabrii. Z miejscowości Villa San Giovanni regularnie odpływają promy samochodowe do Mesyny, a cała przeprawa trwa około pół godziny. Możliwy jest także dojazd pociągiem z Rzymu lub Neapolu.

Samochód

Większość dróg na Sycylii została zbudowana i rozwinięta w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Wśród sieci autostrad znajdują się 2 odcinki płatne: A18 z Mesyny do Katanii (wschodnie wybrzeże) i A20 z Palermo do Mesyny (wzdłuż północnego wybrzeża). Najdłuższym odcinkiem autostrady jest fragment z Palermo do Katanii prowadzący przez środkową część wyspy. Autostrady są uzupełnione przez lokalną sieć dróg, po których jednak jazda często może być utrudniona z uwagi na liczne zakręty i podjazdy. Samochód najłatwiej wypożyczyć w dużych miastach oraz w miejscowościach turystycznych.

Pociąg

Turyści na Sycylii mają do dyspozycji niemal 1,5 tysiąca km linii kolejowych. Kolej Główne trasy pociągów zlokalizowane są wzdłuż wybrzeża, dodatkowo kilka linii jest poprowadzonych przez centrum wyspy. Przewoźnik – Trenitalia prowadzi dziennie kilka połączeń wygodnymi pociągami elektrycznymi pomiędzy największymi miastami. Dworce kolejowe znajdują się w większości w centrach miast. Bilety najłatwiej kupić w automatach na dworcach.

Noclegi na Sycylii

W większych miastach, takich jak Palermo czy Katania, turyści mają do wyboru noclegi w różnych przedziałach cenowych. Ceny w hostelach i B&B wahają się w granicach 20-35 euro. Nocleg w hotelu można znaleźć już za około 50 euro. Najpopularniejsze kurorty, takie jak Taormina czy Giardini Naxos, oprócz hoteli oferują w swojej bazie noclegowej dodatkowo prywatne pensjonaty i apartamenty do wynajęcia. Osoby podróżujące z własnymi namiotami mogą skorzystać z noclegu na kempingu, zazwyczaj na obrzeżach miasta, w cenie już od 6 euro. Poza sezonem można bez problemu znaleźć miejsce noclegowe bez rezerwacji, ale w lipcu i sierpniu Sycylia jest oblegana przez turystów i obłożenie hoteli i pensjonatów wynosi niemal 100%.

Sycylijska kuchnia

Podstawą tradycyjnych dań sycylijskich są składniki typowe dla regionu Morza Śródziemnego: owoce morza, ryby, oliwki, oliwa z oliwek, cebula, karczochy, bakłażany. Wpływy arabskie w kuchni sycylijskiej przejawiają się w używaniu do potraw szafranu, gałki muszkatołowej, cynamonu, pieprzu i goździków. Najczęstszym dodatkiem jest makaron lub ryż, na przykład w formie ryżowych kulek mięsnych zwanych arancini. Warto spróbować serów z mleka koziego i krowiego, pecorino i caciocavallo. Sycylia słynie z ciast i słodyczy. Dla każdego regionu charakterystyczne są inne przysmaki, np. ciasto cassata w Palermo czy deser granita w Katanii. Na całej wyspie znane jest cannoli, rurka z ciasta wypełniona słodkim nadzieniem, składającym się między innymi z sera ricotta.

Pozostałe informacje

Najbliższą ambasadą jest Ambasada Polska w Rzymie, nr telefonu +3906 36204200. Na Sycylii nie ma polskiego konsulatu. Numery alarmowe: policja 113, pogotowie ratunkowe 118, straż pożarna 115 lub 112 wspólny dla wszystkich służb.

Dodatkowe szczegóły
Typ miejsca: 
Wyspa
Dodatkowe media

Lokalizacja

Przeglądanie tej mapy wymaga Javascript.